Šumivé vína
Nie je víno, ako víno a rozhodne nie sú všetky šumivé vína rovnaké. Výroba kvalitných perlivých skvostov je veru neraz náročná.
Prosecco jednoducho: talianske šumivé víno. A predsa je dostupná veľmi široká ponuka a veľa rôznych typov. Brut – extra dry, rosé – biele, frizzante – spumante… Ak nemáte úplný prehľad a neviete si vybrať prosecco, tak ste na správnom mieste. Je to rozsiahle, ale informáciami nabité – pozbierali sme všetky možné kategorizácie a typy prosecca. Začnime s najzásadnejším, kvalitou.
Základné delenie prosecca je podľa kvalitatívnej kategorizácii DOC alebo DOCG. Existujú všelijaké spumante a frizzante vína, prusecca, parisecca a už aj “prosecco” v plechovke. Avšak, ozajstné talianske prosecco má v názve alebo na etikete v každom prípade označenie DOC alebo DOCG a mal by to byť fľaškovaný produkt (takže žiadne plechovky). Všetko ostatné je “šmejd” a ani nemá oprávnenie používať názov prosecco.
Obe skratky označujú vína s chráneným označením pôvodu a sú súčasťou talianského apelačného systému, ktorý kategorizuje vína podľa kvality (“apelácia: kontrolované označovanie vína viazané na konkrétne pestovateľské územie”).
DOCG označenie zaviedli v Taliansku v roku 1980 práve preto, lebo už bolo príliš veľa DOC vín a tie mali dosť rozlišnú kvalitu. Pre prosecco zaviedli DOCG kategóriu v roku 2009 a toto označenie môže oprávnene dostať iba prosecco pochádzajúce výlučne z určitej oblasti medzi mestečkami Valdobbiadene a Conegliano. DOCG prosecca môžu používať, a aj zvyčajne používajú, titulok Superiore (Prosecco Superiore DOCG alebo DOCG Prosecco Superiore).
Aký je rozdiel medzi DOC a DOCG proseccami a prečo je Valdobbiadene jedinečný región – s tým sa budeme zaoberať samostatne. Vo všeobecnosti, DOC tiež reprezentuje dobrú kvalitu, akurát medzi tým obrovským množstvom produktov môže človek viackrát trafiť vedľa. Len treba hľadat a viac ochutnávať, aby ste objavili tie lepšie vína. V našej ponuke nájdete aj DOC, ale výlučne od výrobcov, ktorý sa primárne venujú výrobe DOCG prosecca, takže za kvalitu ručíme.
Okrem kvality si môžeme vybrať prosecco aj podľa “bublinkovosti” – koľko bubliniek je v danom víne.
Nakoľko je suché alebo sladké šumivé víno závisí od toho, koľko zostatkového cukru je v danom víne a vyjadruje sa to v gramoch na jeden liter ( g/l ). Kategorizácia šumivích vín je rozlišná od tichých – aj vyššia cukornatosť radí vína medzi suché, kým tie isté hodnoty cukru sa pri tichých vínach už považujú za polosuché alebo polosladké. Hneď na úvod musíme upozorniť na chybný názor, ktorý ešte vždy prevláda medzi ľuďmi, že Extra Dry je najsuchšie šumivé víno. Aj keď doslovný preklad anglického výrazu je “extra suché”, ak by sa jednalo o tiché vína, hodnoty zostatkového cukru by tento typ radili až do polosladkej kategórie. Takže dbajte na to, keď chcete úplne suché šumivé víno, hľadajte kategórie Brut alebo Extra Brut.
Pozrime sa na konkrétne stupne cukornatosti šumivých vín od najsuchšieho po najsladšie. Hodnoty vyjadrujú zostatkový cukor v gramoch na jeden liter.
SUCHÉ ŠUMIVÉ VÍNA, SEKTY & PROSECCO
Ako vidíte, najsuchšie kategórie sa prelínajú, takže prosecco, ktoré má napríklad cukornatosť 2 g/l, môže byť Dosaggio Zero alebo aj Extra Brut. V takom prípade si vinár môže vybrať, podľa svojho vkusu alebo stratégie. Označenie Brut už zvyčajne dostáva prosecco so zostatkovým cukrom 6 – 12 g/l.
POLOSLADKÉ a SLADKÉ ŠUMIVÉ VÍNA & SEKTY
Sladké prosecco oficiálne neexistuje. Avšak Dry verzia prosecca sa hodnotami cukru rovná polosladkým tichým vínam, takže to môže byť skvelá voľba, ak preferujete polosuché/polosladké vína.
Nasleduje ešte pár slov o jednotlivých kategóriách, odporúčania a tipy, s akými jedlami môžete párovať tieto prosecca. Najdôležitejšie ale je, že každý si má vybrať to, čo mu chutí. Všetci máme osobitné a jedinečné chuťové poháriky, inak nám chutia jednotlivé vína, preto neexistuje jediná správna voľba.
ZERO a EXTRA BRUT – pre všetkých, ktorí preferujú vyložene veľmi suché vína. Keďže sú skoro úplne bez cukru, acidita je výrazne vyššia. Tieto vína sa môžu ideálne párovať s rôznými jedlami, keďže kyseliny výborne vyvážia mastnotu v jedle. Na druhej strane ale, ľudia, ktorí nepreferujú úplne suché vína, môžu pociťovať vysokú aciditu ako ostrosť alebo kyslosť v chuti.
BRUT: Tiež suché prosecco, ale už tam trochu toho cukru je a kompenzuje vyššiu aciditu. Je ideálny typ, aby doprevádzal celú večeru.
Extra Brut a Brut prosecco môžete párovať so širším okruhom jedál. Suché šunky a salámy, cestoviny a risotto, tvrdé syry, ryby a morské plody, ale môžete skúsiť aj k mäsovým jedlám (okrem hovädzieho steaku a pod.). Platí pravidlo, že čím mastnejšie jedlo, tým suchšie šumivé víno k nemu pasuje (menej cukru znamená viac kyseliniek). Vyššia acidita totiž tlmí mastnotu a pekne očistí chuťové poháriky medzi sústami. K mäsu by sme vybrali skôr Extra Brut a riadiť sa môžete farbou. K bielemu mäsu biele a k ružovému mäsu (napr. bravčová panenka, kačacie prsia) rosé.
EXTRA DRY prosecco má trochu viac zostatkového cukru, chuťovo sa približuje k polosuchým vínam.
Cukor a acidita sú ideálne vyvážené v týchto vínach, preto niektorí výrobcovia tvrdia, že práve tento typ reprezentuje najlepšie to, aké má byť prosecco – najlepšie odzrkadluje čerstvú, jemnú a ovocnú charakteristiku odrody Glera. Extra dry prosecco je vynikajúce ako aperitív alebo keď si chcete dať pohárik len tak 🙂 . Čo sa týka jedál, odporúčame k morským plodom, ku krémovým cestovinám a risottu, k zeleninovým jedlám, ku krémovým syrom a ku chudšiemu bielemu mäsu.
DRY verzia má najviac zostatkovéhu cukru a je najmenej bežný typ prosecca. Aj keď oficiálne je to suché šumivé víno – aj preklad z angličtiny tomu zodpovedá – taliani ho zvyknú nazývať “sladké prosecco”. Chuťovo sa približuje skôr už k polosladkým vínam, s výraznými ovocnými a kvetinkovými arómami. Aby ste vyvážili “sladkosť” tohto vína, je potrebné ho veľmi dobre schladiť. Podobne ako sladšie vína, pasuje k dezertom, nemáme však na mysli ťažké čokoládové kreácie, ale skôr niečo lahšie (napr. hruškové, broskyňové tortičky/ koláče alebo talianske panettone). Môže byť veľmi zaujímavá aj kombinácia s pikantnými, korenistými jedlami (napr. Ázijská kuchyňa).
Od roku 2021 už oficiálne existuje rosé Prosecco. Doteraz sa ružové šumivé vína mohli nazývať iba Rosé Spumante, aj keď sa vyrábali v “prosecco” regióne a z odrody Glera. Zlom nastal teraz, ale len pre kategóriu DOC, DOCG sa zanecháva pre najkvalitnejšie biele prosecco. Niektorí uvítali túto zmenu, kým iní sú skeptickí. Menšie vinárstva, ktoré sa sústredia na výrobu vysokokvalitného prosecca, tvrdia, že tento krok je iba o biznise a chamtivosti, chcú sa držať svojho posolstva – kvalita nad kvantitou. Väčší hráči si myslia, že je to prirodzený vývoj trhu a podporujú tento krok.
Sme na začiatku tejto kapitoly a čas ukáže ako sa k tomu postavia vinárstva. Či len chcú využiť popularitu ružových vín a bubliniek a začnú vo veľkom výrábať priemerné vína alebo sa budú snažiť udržať vyššiu kvalitu.
PROSECCO ROSÉ DOC: musia sa dodržiavať rôzne podmienky pri pestovaní hrozna a pri výrobe vína. Najdôležitejšie pre nás je, že musia použiť 85% odrodu Glera (z ktorej sa vyrába aj biele prosecco) a zvyšok môže byť iba Pinot Noir.
ROSÉ SPUMANTE: je možné, že niektorí výrobcovia nepresedlajú do tímu Prosecco Rosé a naďalej budú vyrábať ich vlastné Rosé Spumante. Budú to skôr menší výrobcovia, rodinné vinárstva, ktoré vyrábajú svoje ružové šumivé z lokálnych modrých odrôd: Raboso alebo Manzoni Moscato (zriedkavá lokálna odroda). Myslíme si, že práve týmto sa budú môcť a chcieť líšiť od väčšej, industriálnej výroby rosé prosecca.
Na záver by sme chceli spomenúť ešte jednu možnú “kategorizáciu”, ktorá súvisí s výrobnými procesmi. Síce tieto typy reprezentujú len maličkú časť trhu ale o to sú zaujímavejšie. Do detailov sa teraz nepúšťame, o výrobných metódach možno ešte niekedy napíšeme, stručne si o tom však môžete prečítať v článku Šumivé vína.
KLASICKÉ prosecco: vyrába sa tankovou metódou Charmat, obe fermentácie (1 – výroba základného vína, 2 – vytváranie bubliniek) sa uskutočňujú v nerezových tankoch. Fľaškuje sa už hotové prosecco, po filtrácii.
COL FONDO: alebo sui lieviti (sur lie po francúzsky), označuje vína, ktoré ležali na kvasinkových kaloch. Historické, tradičné prosecco sa vyrábalo presne takýmto spôsobom. Fľaškuje sa základné víno a re-fermentácia (počas ktorej sa vytvoria bublinky) sa uskutoční až vo fľaši. Výsledkom je prosecco, ktoré nefiltrujú – ostáva dlhšie v kontakte s kvasinkami a tak dostáva zaujímavú arómu a chuť. Tieto vína sú úplne suché (brut nature), sú kalné, s jemnučkými bublinkami. Kvôli dlhšiemu kontaktu s kvasinkami sú krémovejšie a objavia sa v nich aj keksové, biskitové, orieškové chute. Vyrábajú sa v menšom množstve ale začínajú naberať na popularite. Výborne sa hodia k salámam a sušeným šunkám, tvrdým syrom, slaným rybám a pod. Zvyčajne sú to frizzante (perlivé) vína s korunkovým uzáverom, ale nájdu sa aj DOCG Col Fondo, ktoré sú spumante (šumivé) s hríbikovým uzáverom.
METODO CLASSICO: prosecco, ktoré sa vyrába tradičnou metódou (tak, ako originálne francúzske šampanské). Druhotná fermentácia sa uskutoční až po fľaškovaní a víno zreje na kvasinkách viac mesiacov (rokov). Kal sa potom odstráni a výsledok je číre prosecco s komplexnou chuťou a biskitovými/keksovými arómami. Tento typ sa vyrába len v malom množstve, a je vždy plne šumivé, spumante.
Dostali ste sa na koniec, gratulujeme 🙂 a ďakujeme, že nás čítate. Dúfame, že sme Vám pomohli k ľahšiemu výberu prosecca a nezabudnite si pozrieť aj našu ponuku na e-shope.
Na zdravie!
Nie je víno, ako víno a rozhodne nie sú všetky šumivé vína rovnaké. Výroba kvalitných perlivých skvostov je veru neraz náročná.
Bublinky. Taliansko. Carpe diem. Milujeme prosecco, lebo je jemné a elegantné, osvieži nás a zlepší nám náladu. Ale aké víno to presne je?
Objavte s nami oblasť Valdobbiadene, rodisko najkvalitnejšieho DOCG prosecca, ktorá je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Rodinné vinárstva, degustácie, vynikajúce jedlo, dobrá nálada.
05-08.10.2023